Dobrze, że jesteście!

Kategorie: Bez kategorii

Wielki Czwartek. Dzień ustanowienia kapłaństwa. Początek najpiękniejszego okresu w roku liturgicznym – Triduum Paschalnego. I o ile w centrum wiary chrześcijańskiej jest zawsze Eucharystia, tak nie ma jej bez nich. Bo być nie może.

Bóg tak pokierował moją drogą, że od zawsze spotykałem dobrych księży. Spotykałem też i bardzo przeciętnych. Niektórzy nie byli herosami homiletyki, ale za to byli świadkami wiary. Niektórzy odeszli z kapłaństwa, czasami nawet odeszli od Kościoła. Jak w życiu.

Niektórzy z nich są moimi kolegami, z kilkoma się przyjaźnię. Potrafią mnie ustawić do pionu. Bywało nawet i tak, że mówili: – Dobra, teraz nie jestem księdzem, jestem twoim kumplem. I mówię ci – weź się ogarnij i przestań biadolić. Potrafili mi wyprostować zakręty, w których większość wpada już w życiowy poślizg. Są moją kontrolą trakcji, działają jak komputer pokładowy – przez większość czasu w ogóle nie jestem świadomy, że cały czas obserwują, ale kiedy trzeba system się załącza.

Mógłbym, a może nawet powinienem, wymienić przynajmniej kilku z imienia i nazwiska. Ale są to tak intymne relacje, że tego nie zrobię. Bo część z nich byłaby zakłopotana, tacy już są.

I kiedy ktoś mówi mi, że księża są tacy, czy inni, zawsze odpowiadam tak samo. Od ponad 30 lat jestem ministrantem. Wiele widziałem i niewiele mnie zaskoczy, więc daj sobie spokój. Bo nie jestem katolikiem dla księży, nie chodzę do kościoła dla kapłanów, ale dla Boga. Ale bez tych księży nie byłbym lepszym katolikiem. Nie byłbym bliżej Boga.

Dlatego jeśli miałbym dzisiaj złożyć im życzenia, to w zasadzie sprowadzą się do jednego. Moi Drodzy, dobrze, że jesteście, wasza posługa ma sens, a ja jestem tego najlepszym, choć strasznie niedoskonałym przykładem. I dzisiaj Bogu dziękuję za Was, w swoim imieniu. Dziękuję, że jesteście, bo dzięki wam, ja jestem naprawdę.

Księże Stanisławie, Januszu, Waldku, Krzysiu, Adamie, Janie. Ojcze Janie, Leonardzie, Janie. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *